کفی کفش طبی

کفش های طبی ،معمولا توصیه اکثر پزشکان به افرادی که از بیماریهای مربوط به پاهایشان رنج میبرند که یکی از شایع ترین آنها درد  کف پا هست و البته میتواند به اشکال مختلف خودش را نشان دهد. اما کفشهای طبی فقط مخصوص این گونه افراد نیست و میتوان گفت که اگر همه از این نوع کفشها استفاده کنند میتوانند تاثیرات استفاده از آنها را بر روی سلامتی خود ببینند.

چه افرادی باید از کفش طبی استفاده کنند

کفشهای طبی به کسانی که از وجود ناهنجاریها در قسمت پاهای خود رنج میبرند کمک میکند تا این ناهنجاریها را اصلاح کنند. در واقع میتوان گفت که هدف اصلی از ساختن کفشهای طبی این است که این کفشها شرایطی مناسب را برای راه رفتن، دویدن و ایستادن افراد فراهم کنند. به این ترتیب کفشهای طبی باعث اصلاح شدن عادات و ناهنجارهای نامتعارف در راه رفتن و ایستادن افراد میشوند. کفشهای طبی معمولا برای افرادی که از صافی کف پا رنج میبرند بسیار مفید هستند. همچنین استفاده از کفشهای طبی برای بهبود خار پاشنه نیز موثر است و توصیه اکثر پزشکان به خانمهای باردار که با اضافه وزن سریع مواجه هستند استفاده از کفشهای طبی است.

وجه تمایز کفش های طبی با انواع معمولی آن

کفشهای طبی ابتدا باید قوس کف پای شما را بتوانند پوشش دهند، در واقع این کفش باید از پای شما به صورت کامل محافظت نمایند و پای شما را به صورت کامل نگهدارند.

اجزا کفش طبی        

ویژگی منحصر به فرد ومتفاوت کفش های طبی کلینیک ارتوپدی فنی فاخر

مرکز ارتوپد فنی فاخر با بهره گیری از دستگاه های فوق تخصصی و پیشرفته مانند اسکنر سه بعدی پا ، دستگاه تراش سی ان سی و همچنین نرم افزارهای تخصصی مربوطه موفق به طراحی و تولید کفی و کفش های طبی منحصر به فرد و کاملاً استاندارد شده است که این محصولات سلامت زیبایی و راحتی را برای شما  به ارمغان می آورد.

کفش چرم طبی

 

چگونه در کفش های طبی فاخر مشکل قوس پا و دردهای مربوط به پاشنه ی پا(خارپاشنه) رو حل کردیم؟

وجود یک کفی مناسب و منحصر به فرد درکنار انعطاف پذیری و سبک بودن آن، قطعا در بهبود تعادل شما هنگام قدم زدن کمک بسیار زیادی خواهد کرد

همانطور که گفته شد،کفش طبی باید از وزن کمی برخوردار باشد و همچنین خاصیت انعطا­پذیری آن به حدی باشد که بتواند در قسمت پاشنه پا فشار وارده به پا را کاملا جذب کند. در طراحی و ساخت کفی طبی فاخر که بر اساس اطلاعات به دست آمده از اسکن پای فرد ساخته می شود تغییرات به وجود آمده در کف پا کاملاً در نظر گرفته شده به طوری که کفی حمایت لازم را از قوس کف پا به عمل آورده و توزیع فشار را متعادل ساخته و از بروز سایر مشکلات جلوگیری می نماید همچنین صندل و کفش طبی فاخر با رعایت استانداردهای پزشکی لازم طراحی و با استفاده از مواد اولیه با کیفیت در مدل ها و رنگ های مختلف ساخته می شود

طراحی قسمت جلو ی کفش های طبی

علاوه بر اینها قسمت جلوی کفشهای طبی باید طوری طراحی شده باشد که فضا به مقدار کافی برای قرارگیری صحیح انگشتان پا وجود داشته باشد. در واقع قسمت جلویی کفش طبی باید به گونه­ای باشد که پنجه پا تحت فشار نباشد.همان طور که در قبل گفته شد،کفش های طبی فاخر با استفاده از بروزترین تکنولوژی های روز ،این امکانات را به بهترین شکل برای شما فراهم خواهد ساخت

طراحی منحصر به فرد کفش طبی

آیا کفی کفش های طبی هم همانند کفش های معمولی به راحتی قابل تعویض است؟

کفی کفشهای طبی باید قابل تعویض باشند تا شما بتوانید با عوض کردن کفی، حجم داخل کفش را کم یا زیاد کنید. به غیر از این مورد شما میتوانید هنگامی که پاهایتان عرق و یا ورم کرده با تعویض کفی مشکلات ناشی از آنها را برطرف کنید. کفش های فاخر برخلاف اکثر کفش های موجود در بازار به نحوی طراحی شده اند که امکان قرار دادن کفی های طبی با ضخامت های مختلف را بدون تغییر سایز فراهم می کند

پشتی کفش های طبی و ویژگی آن

پشتی قسمتی از کفش می باشد که در پشت پاشنه پا قرار می‌گیرد این پشتی باید سفت و محکم باشد تا از ضربه احتمالی به پا و زخمی شدن آن جلوگیری نماید

پشتی سفت و محکم: پشتی قسمتی از کفش می باشد که در پشت پاشنه پا قرار می‌گیرد این پشتی باید سفت و محکم باشد تا از ضربه احتمالی به پا و زخمی شدن آن جلوگیری نماید

کفشهای طبی به منظور افزایش راحتی پا در کفش طراحی شده­اند و یکی از ویژگیهایی که میتوان بر آن تاکید داشت این است که فرد بتواند با استفاده از آنها قدمهای راحتتری بردارد.

نکاتی که باید به هنگام خرید کفش طبی به آن ها توجه کنید

هنگام انتخاب کفش طبی باید به این نکته توجه داشته باشید که یک کفش طبی خوب باید به صورت کامل اندازه­ی پای شما باشد، یعنی کفش نباید بزرگتر و گشادتر از پا باشد و در عین حال تنگ هم نباشد. اگر هنگام انتخاب کفش طبی به این موارد دقت کنید میتوانید یک کفش کاملا مناسب با پای خود داشته باشید. اما امروزه متاسفانه اکثر افراد به این موارد دقتی نمیکنند و میخواهند که کفش متناسب با مد روز داشته باشند که همین موضوع سبب آسیبهای جدی به آنها میشود. مجموعه ی کلینیک ارتوپد فنی فاخر با طیف وسیعی از محصولات و بهره گیری از به روزترین تکنولوژی های ساخت ،میتواند راحتی را به همراه زیبایی برایتان به ارمغان بیاورد

رویه کفشهای طبی باید چگونه باشد؟ و چه اهمیتی دارد؟

رویه کفش متناسب با نوع کفش متفاوت است و طرحهای متفاوتی نیز دارد. رویه­های استفاده شده در کفشهای طبی معمولا باید از استحکام و انعطاف خوبی برخوردار باشند چراکه اگر اینطور نباشد کفش طبی نمیتواند به بهبود آسیبهای وارد شده به پاها کمک کند.

نکاتی در مورد رویه هایی که در کلینیک فاخر برای کفش شما مد نظر قرار میگیرد

جنس رویه کفشهای طبی در طول عمر کفش و میزان راحتی آن بسیار تاثیرگذار است. رویه این کفش ها باید بتوانند در انتقال سرما و گرما به پای شما به خوبی عمل کنند. زیرا پاها مدت زمان زیادی را داخل کفش هستند و به همین دلیل بحث تهویه برای جلوگیری از بیماریهای عفونی و قارچی بسیار مهم است. علاوه بر این انتخاب کفش طبی با رویه مناسب میتواند از ایجاد بوی بد پاها نیز جلوگیری کند. کفشهای طبی به بهبود جریان خون در بدن کمک میکنند و رویه کفش نیز در این مورد بسیار تاثیرگذار است. رویه کفشهای طبی غیر ورزشی را معمولا از جنس چرم انتخاب میکنند زیرا رویه­ های چرمی از انعطاف­پذیری خوبی برخوردار هستند.همچنین چرم گاو از ضخامت خوب و مناسبی برخوردار است و به آسانی میتوان آن را کشید و فرم داد. البته از چرم برای درست کردن رویه کفشهای ورزشی نیز استفاده میشود. زیرا جریان هوا در چرم نسبتا بالا است و از این نظر عمل تهویه برای پاها به خوبی انجام میگیرد.

نیم بوت های طبی

تفاوت جنس رویه ی کفش های طبی ورزشی با نوع معمولی

اما معمولا جنس رویه کفشهای طبی که مخصوص پیاده ­روی هستند با بقیه آن ها فرق دارند. جنس رویه این نوع کفشها را از رویه­های پارچه­ای انتخاب میکنند و علت این امر هم این است که هوا به خوبی در کفش جریان داشته باشد و کفش از وزن کمی نیز برخوردار باشد. برای رویه کفشهای طبی مخصوص پیاده­روی، معمولا از پارچه­هایی با جنس نخ یا کتان استفاده میکنند. پارچه­های مشبک انتخاب بسیار مناسبی برای رویه کفشهای مخصوص پیاده­روی هستند و عمل انتقال هوا را به خوبی در داخل کفش انجام میدهند.

کفش طبی چگونه ساخته می‌شود

ساخت کفش طبی شرایط خاص خودش را دارد که آن را از سایر کفش‌ها متمایز می‌کند. در این بخش با مراحل مختلف ساخت کفش طبی آشنا می‌شویم.

اندازه‌گیری و بررسی

در ابتدا بیمار مشکلاتی که در راه رفتن، ایستادن و یا درد پا دارد عنوان می‌کند و اتوپد نیز اقدام به معاینه او بررسی مشکلاتش خواهد کرد.

قالب‌گیری کفش

در این مرحله کفش مناسب برای شرایط شما طراحی می‌شود. از پای شما اسکن سه بعدی گرفته می‌شود یا پا با گچ یا  مواد قالب‌گیری، دقیق قالب‌گیری خواهد شد.

لست

یک پای شبیه سازی شده از روی پای بیمار که لست نامیده می‌شود ایجاد می‌شود.

فویل

بعد از ایجاد لست یک لایه پلاستیکی روی آن کشیده می‌شود، به این ترتیب یک کفش شفاف در اختیار خواهید داشت. با امتحان کردن آن می‌توان دید که آیا لست دقیقا مشخصات پای شما را خواهد داشت یا خیر. هر نقطه‌ای که تحت فشار باشد به خوبی شناسایی می‌شود و تغییرات لازم روی لست صورت می‌گیرد.

کفش آزمایشی

در صورتی که مشکلی در لست وجود نداشته باشد چرم روی آن ساخته می‌شود، شما آن را امتحان می‌کنید و اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد ارتوپد آن را برای ساخت نهایی می‌فرستد.

انتخاب  رنگ و مدل

بعد از پایان کار شما مدل مناسب و رنگ مورد علاقه خود را سفارش خواهید داد، معمولا پزشک با توجه به شرایط شما مدل مناسب را پیشنهاد خواهد کرد.

کفی و کفش طبی در خانواده ی ارتزها قرار می گیرند

 همان طور که در مقاله ی معرفی ارتز وپروتز به صورت کامل در مورد آنها صحبت شده ،اما جهت یاداوری بیشتر ،در حقیقت ارتز (Orthosis) یا بریس ابزاری است که برای کمک به عملکرد صحیح اندام یا یک عضو آسیب دیده یا دچار نقص به شکل انحصاری و با توجه به مشکل فرد بیمار برای او ساخته می‌شود. استفاده از ارتز به بهبود عملکرد اندام مورد نظر یا پیشگیری از بدتر شدن وضعیت و پیشرفت بد شکلی اندام کمک می‌کند.

در واقع ارتز یک وسیله خارجی است که برای حمایت یا کمک به بهبود عملکرد اندام آسیب دیده، ناقص یا در معرض آسیب استفاده می‌شود. مهمترین تفاوت آرتز و پروتز در این است که ارتز یک وسیله برای کمک به بهبود عملکرد اندام است در حالی که پروتز  وسیله ای است که جایگزین اندام از دست رفته می‌شود (مثل دست یا پای مصنوعی)

ارتز از جنس مختلفی تهیه می شود، معمول‌ترین جنس برای تهیه ارتز فلز، چرم پلاستیک یا ترکیب مواد مختلف پیش ساخته است و برای هر فرد به شکل سفارشی، مخصوص و متناسب با اندام مورد نظر او توسط یک متخصص ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می‌شود.

موارد استفاده از ارتز

ارتزها در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از رایج‌ترین شکل آن استفاده از ارتز در کفش طبی  هست که موضوع  صحبت ما در این نوشتار نیز هست و برای بهبود ناهنجاری‌های مادرزادی یا مبتلایان به فلج اطفال، انحراف ستون فقرات، دفورمیتی‌های کف پا و  خارپاشنه و مشکلات ظاهری دیگر در پا می‌باشد.البته همانطور که میتوانید حدس بزنید،استفاده از کفی و کفش های طبی ،منحصر به افراد بیمار نمی شود ،بلکه افرادی هم که خوشبختانه از این عارضه ها تا به امروز در امان بودند،میتوانند با استفاده از این محصولات ،پیشگیری مناسبی در جهت ابتلا به این امراض داشته باشند،ما در مجموعه ی فاخر،مفتخریم با استفاده از به روزترین تکنولوژی ها ،بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت ها  را برای شما  هموطنان و همشهریان عزیز در مشهد مقدس فراهم نماییم.

جمع بندی

  در حال حاضر کفشهای طبی تولید شده در کلینیک فاخر  ترکیبی از پارچه و چرم هستند که این ترکیب به دلیل جذابیت بالای آن و همچنین به وجود آمدن تنوع بالایی از طرحها، طرفداران زیادی پیدا کرده است.  استفاده از رویه­های ترکیبی در کفشهای طبی باعث شده است قیمت این کفشها نسبت به کفشهای طبی با رویه چرمی کاهش پیدا کند و از این نظر تلاش کردیم تا بتوانیم جنس مناسب وبا کیفیت بالا را با قیمت مناسب تر خدمت آحاد مردم کشورمون تقدیم داشته باشیم