نگاهی دقیق به مچ بند و آرنج بندهای طبی به عنوان ارتز های  مخصوص درمان آرتروز

استفاده از ارتز ها ،یکی از بهترین ابزار جهت درمانهای بیماری آرتروز که در نواحی دست یا گردن وپا بیشتر بروز میکنند،هستند ، در نوشتار ارتز چیست،به انواع آن اشاره کردیم،مچ بند و آرنج بند ،یکی از انواع مختلف ارتز هستند که در درمان آرتروز ازشان استفاده ی زیادی به عمل میاید،و در این مقاله به تفصیل در مورد انواع مختلف آنها و کاربردشان صحبت خواهیم کرد،اما قبل از آن،برا عزیزانی که مقاله ی آرتروز را مطالعه نکردند،مایلم یک توضیح کوتاه در مورد این بیماری داشته باشم  ،  آرتروز بیماری است که باعث التهاب مفاصل بین استخوان‌های شما می‌شود. این التهاب، در نهایت باعث ایجاد محدودیت‌هایی بر روی حرکات شما می‌شود. اگرچه آرتروز زانو، شایع‌ترین نوع آرتروز است، این بیماری مفاصل دیگری چون موچ دست، گردن و شانه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی به این بیماری دچار می‌شوید، اولین قدم دکتر برای درمان شما، هر چیز به غیر از جراحی است. یکی از این راه حل‌ها استفاده از مچ بند و آرنج بندهای مخصوص آرتروز است.

مچ بند و آرنج بند طبی

مزایای استفاده از مچ بند و آرنج بند، برای درمان آرتروز:

ثبات بیشتر مفصل آسیب دیده: بست‌های مخصوص مفاصل دچار به آرتروز، بار روی مفصل آسیب دیده را کم می‌کنند. در نتیجه درد شما کمتر شده، احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

کاهش تورم: بیشتر بست‌های مخصوص بیماری آرتروز، ناحیه آسیب دیده را می‌پوشانند و آن را تحت فشار قرار می‌دهند. همین مسئله باعث کاهش تورم مفصل می‌کند و از درد بیشتر جلوگیری می‌کند.

کاهش فشار روی مفاصل سالم: بعضی از مچ بندها داری بریدگی‌های برای بیرون آمدن انگشتان و بخش‌هایی از کف دست شما هستند. این بریدگی‌ها کمک می‌کند فشار بر روی ماهیچه‌ها و مفاصل سالم زیاد نشود.

افزایش حس راحتی: پوشیدن مچ بند یا آرنج بند، به این معنی است که چیزی از مفاصل شما محافظت می‌کند. همین باعث افزایش خاطر بیمار و آرامش روحی وی می‌شود.

بست‌های مخصوص آرتروز؛ انواع و کارایی

مچ بندها و آرنج بندهای مخصوص درمان آرتزوز از مواد اولیه مختلفی چون پلاستیک، فلز یا پارچه تولید می‌شوند که می‌توانید آن ها را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنید. هنگام خرید اما باید دقت داشته باشید که این بست‌ها خود به چند دسته تقسیم می‌شوند:

بست‌های پیشگیری کننده: این نوع بست‌ها شما را از آسیب‌ها محافظت می‌کنند. مخصوصا هنگام انجام ورزش‌های سنگین.

بست‌های حمایتی: این بست‌ها مفصل آسیب دیده حمایت می‌کنند و روند افزایش را کند می‌کنند.

بست‌های توانبخشی: این نوع بست‌ها  حرکات مفاصل را محدود می‌کنند تا مفصل بتواند به حالت عادی باز گردد. از این بست‌ها معمولا بعد از جراحی‌ها استفاده می‌شود.

بست‌های کاهش بار: این بست‌ها بیشترین استفاده را برای درمان آرتروز دارند. چرا که فشار و بار وارده روی مفصل را کاهش می‌دهند.

مچ بندهای مخصوص برای درمان آرتروز

برای درمان آرتروز ازآتل‌ها، مچ بندهای فشرده ساز، مچ‌بندهای ساده و دستکش‌های مخصوص آرتروز استفاده می‌شود. آتل‌ها را که به خوبی می‌شناسید! از آن‌ها برای ثابت کردن کامل مفاصل تا بهبود یافتن آنها استفاده می‌کنند. مچ بندهای فشرده ساز خیلی به دستکش‌ها هستند؛ اما خیلی تنگ تر! از این مچ بندها برای کاهش تورم مفاصل استفاده می‌شود.

مچ بند طبی ورزشی

مچ بندهای ساده هم همان هایی هستند که انگشت شصت شما را آزاد می‌گذارند. این مچ بندها نقشی حمایتی دارند و کمک می‌کنند به هنگام انجام کارهای روزمره به مشکل نخورید. در نهایت هم به مچ بندهای مخصوص خود آرتروز می‌رسیم. این مچ بندها تورم را کنترل می‌کنند و با گرم کردن مفصل روند رشد بیماری را کند می‌کنند.

آرنج بندهای مخصوص برای درمان آرتروز

برای درمان آرتروز آرنج هم از آتل‌ها، آرنج بندهای فشرده ساز، آرنج بندهای ساده استفاده می‌شود. همه این موارد را بالا تر توضیح دادیم. بر کسی پوشیده نیست که همه این آرنج بندها را برای درمان آرتروز استفاده ی‌کنند! اما کدام یک برای درمان آرتروز آرنج شما موثر تر است؟

ابتدا به سراغ آتل‌ها می‌رویم. بهترین درمان به هنگام ضربه خوردن آرنج شما و شدت گرفتن درد آرتروزتان همین آتل‌ها هستند. همانطور که گفتیم آتل‌ها با ثابت کردن مفصل اجازه می‌دهند روند درمانی مفصل سرعت بگیرد. دومین روش درمانی ما آرنج بندهای فشرده ساز هستند. این آرنج بندها زمانی به کار شما می‌آیند که درد آرتروز امانتان را بریده و کلافه شده‌اید. با استفاده از این آرنج‌ بندها مفصل‌تان گرم شده و از درد و التهاب آن کاسته می‌شود. در نهایت به آرنج بندهای ساده می‌رسیم! فکر کنم همگی این آرنج بندها را روی دست ورزشکاران دیده باشید؛ وظیفه آنها در واقع محافظت از مفاصل شما به هنگام انجام کارهای روزمزه است.

آرنج بند بلند

انواع مچ بند و آرنج بند مخصوص آرتروز؛ مزایا و معایب

هر چیزی نکات مثبت و منفی خود را دارد! بست‌های مخصوص آرتروز هم از این قاعده مستثنا نیستند. پایین‌تر مزایا و معایب این بست‌ها را که از نظر علمی ثابت شده‌اند برای شما آورده‌ایم.

مزایا

 • کاهش درد مفاصل با کم کردن فشار روی عضلات و مفاصل ملتهب.
 • محدود کردن حرکت مفاصل و تسریع روند بهبودی.
 • کاهش هزینه‌های درمانی.
 • دسترسی آسان به این روش درمانی
 • بستن و باز کردن آسان به هنگام نیاز
 • کمک در انجام فعالیت‌های روزانه و کاهش درد در طول روز

معایب

 • مچ بندها و آرنج بندها نمی‌توانند جای درمان زیر نظر یک دکتر متخصص را بگیرند.
 • از نظر زیبایی شناسی، اصلا مناسب نیستند.
 • نمی‌توانند کمبود قدرت ماهیچه‌ها را جبران کنند. همچنین قادر به پوشش خیلی از حرکات نیستند.
 • استفاده مدام از آنها می‌تواند باعث تضعیف ماهیچه‌ها شود. چرا که هر روز بیشتر و بیشتر به آنها وابسته می‌شویم.
 • با استفاده از مچ بندها و آرنج بندها، فشار روی مفاصل دیگر منعکس می‌شود و ممکن است به آنها آسیب بزنیم.
 • پوست ما به صورت طبیعی نیاز به تنفس دارد. استفاده متداوم از مچ بندها و آرنج بندها جلوی این روند طبیعی را می‌گیرد.

محدودیت‌های استفاده از مچ بند و آرنج بندها برای درمان آرتروز!

همه افراد نمی‌توانند از مچ بنده و ارنج بندها برای درمان آرترروز خود استفاده کنند. اثر گذاری این بست‌ها کاملا وابسته به مفصل ملتهب و آسیب دیده دارد. همچنین اگر التهاب مفصل شما زیاد شده باشد یا به ماهیچه‌هایتان آسیبی وارد شده باشد، باید دور این بست‌ها را خط بکشید و به درمان‌های چون جراحی فکر کنید. بر اساس تحقیقی معتبر، اکثر افراد پس از مدت بسیار کمی، استفاده از این بست‌ها را کنار می‌گذارند و دلایل خوبی هم دارند:

احساس ناراحتی: بعضی افراد ممکن است با استفاده از بست‌های مخصوص آرتروز احساس ناراحتی بکنند و از استفاده از آنها تا پایان درمان اجتناب کنند.

از بین رفتن پوست: جلو تر هم گفتیم استفاده مدوام از مچ بند و آرنج بند می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و مشکلاتی چون خارش و سوزش ایجاد کند.

تورم: بالاتر گفتیم که استفاده از این روش درمانی، منجر به کم شدن تورم می‌شود. اما در برخی موارد خاص نه تنها تورم کم نشد بلکه وضعیت بدتری هم پیدا کرد.

مچ بندها و آرنج بندها؛ ساخته شده مخصوص شما!

اگر قرار باشد مدت طولانی از مچ بند یا آرنج  بند استفاده کنید؛ احتمالا باید سری به ارتودیست بزنید. در واقع دکتر شما باید مچ بند یا آرنج بند را برای شما تجویز کرده باشد. بعد از دادن نسخه به ارتودیست، او مچ بند یا دستبند مخصوصی را برای شما آماده می‌کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. در واقع استفاده از این نوع بست‌ها برای درمان آرتروز قاعدتا تاثیر بیشتری دارد و کمتر شما را اذیت می‌کند. البته معایبی چون افزایش هزینه درمان و عدم استفاده بعد از درمان را نیز به دنبال خواهد داشت.

چه زمانی با دکتر تماس بگیریم؟

حتی اگر مچ بند یا آرنج بند مخصوص دست شما طراحی شده باشد، در صورت احساس درد نباید از آنها استفاده کنید. با اینکه درد یا خارش پوست در دفعات اول استفاده از مچ بند و آرنج بند مخصوص درمان آرتروز کاملا طبیعی است؛ در صورتی که بعد از چندین بار استفاده از آنها درد بیشتری، نسبت به زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید داشتید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. شما می‌توانید تجربیات خود در رابطه با استفاده از مچ بنده و آرنج بندهای مخصوص آرتروز را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.