زانوبند طبی یا بریس و انواع آن:

زانوبند طبی که به آن‌ بریس و یا ارتز  نیز گفته می‌شود، نوعی پوشش حفاظتی  جهت پشتیبانی کردن و کمک کردن به مفصل زانوی بیمار، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این  ابزار ارتوپدی در مواقعی مانند درد در ناحیه زانو، آسیب دیدگی در این ناحیه و همچنین آرتروز زانو و… استفاده می‌شود. بعضی از افراد به ویژه ورزشکاران نیز برای این که جلوی آسیب دیدگی و یا حوادث احتمالی در هنگام بازی و ورزش کردن را بگیرند از این ابزار استفاده می‌کنند. به طور کلی استفاده از انواع زانوبند و یا بریس دارای مزایای بسیاری است از جمله این مزایا می‌توان به این موارد اشاره کرد.

زانوبند طبی

زانوبندهای طبی موجب می‌شوند تا زانو نگهداشته شود و موجب پایداری و ثبات بیشتر آن نیز می‌گردند. از طرف دیگر این ابزار، به کاهش یافتن درد زانو در بیمار کمک می‌کنند و از وارد شدن آسیب جدید به زانوی بیمار نیز جلوگیری به عمل می‌آورند.

انواع زانوبندهای طبی

زانوبندها انواع مختلفی دارند و از مواد مختلفی در ساخت و تولید آن‌ها استفاده میشود از جمله این مواد می‌توان فلز، فوم، پلاستیک، کش، نخ و… را نام برد. این ابزار هم‌چنین در رنگ‌های مختلف و طرح‌های متعدد تولید می‌شوند و اندازه‌های متفاوتی نیز دارند. زانوبندها به طور کلی در چند نوع دسته بندی واقع می‌شوند. از جمله انواع زانوبندها می‌توان به زانوبندهای پروفالاتیک، زانوبندهای فانکشال، زانوبندهای توانبخشی، زانوبندهای پاتلوفمورال، زانوبندهای مفصلی و…. اشاره کرد.

زانوبند طبی از نوع پروفالاتیک

این نوع از زانوبندها به نام زانوبندهای مخصوص پیشگیری از آسیب نیز شناخته می‌شوند. به طور معمول این زانوبندهای طبی برای جلوگیری از بروز آسیب در ناحیه زانو در حین انجام ورزش‌های پر برخورد مانند فوتبال طراحی و تولید می‌شوند.

زانوبند طبی پروفالاتیک

زانوبند طبی  فانکشنال

به این نوع از زانو بند طبی زانوبندهای کاربردی نیز گفته می‌شود. از این نوع از زانوبندها برای پشتیبانی از مفصل زانو استفاده می‌شود تا از آسیب دیدن این عضو پیشگیری کند.

زانوبند طبی فانکشنال

زانوبندهای ویژه  توانبخشی بعد از عمل

این نوع از زانوبند طبی و یا بریس‌ها، به طور معمول در دوران ریکاوری و پس از آسیب دیدگی و یا جراحی زانو استفاده می‌شوند. هدف از طراحی و تولید این نوع از زانوبندهای طبی، محدود کردن دامنه حرکتی زانوی فرد بیمار است. تا بدین وسیله از حرکت زانو پیشگیری به عمل آورد. از طریق به کارگیری این نوع از زانو بندهای طبی، محدوده آسیب رسان تحت مراقبت قرار می‌گیرد.

زانوبند طبی پارگی مینیسک

زانوبند طبی پاتلوفمورال

استفاده از این نوع زانوبندها موجب می‌شود تا حرکت استخوان کشکک بر روی مفصل زانو روان‌تر و آسان‌تر گردد.

زانو بند طبی

زانوبندهای مفصلی

این نوع از زانو بندهای طبی، از انواع دیگر آن سفت‌تر و مقاوم‌تر است. در نتیجه موجب می‌شود تا حمایت بیشتری برای زانوی فرد بیمار فراهم شود. اما با استفاده از این نوع از زانوبند طبی یا بریس، تحرک زانو نیز کم‌تر می‌گردد. در حقیقت این نوع از زانوبندهای طبی به نحوی طراحی شده‌اند تا بتوانند میزان کشش پا را به حداقل خود برسانند. بنابراین استفاده از این زانوبند برای افرادی مناسب است که آسیب‌های شدیدی را در ناحیه زانوی خود تجربه کرده‌اند و به یک تکیه گاه نیازمندند تا به آن‌ها ثبات بیشتری بدهد.

زانوبند طبی برای آرتروز

زانوبندهای طبی  نگهدارنده استخوان کشکک

نوع دیگری از زانوبندهایی که در کلینیک ارتوپدی فنی طراحی و تولید شده است زانوبندهای نگهدارنده استخوان کشکک هستند. این نوع از زانو بند برای افرادی مناسب است که در ناحیه کشکک زانوی خود دچار آسیب دیدگی شده‌اند. برای این افراد استفاده از زانوبند نگهدارنده استخوان کشکک زانو راه حل بسیار مناسبی است.

نحوه عملکرد این زانوبند به این صورت است که می‌تواند در حالی که شما در حال انجام کارهای روزمره خود و یا در حال راه رفتن و حرکت کردن هستید کشکک زانوی شما را در جای مناسب خود قرار دهد و آن را محافظت کند. از طرف دیگر موجب می‌شود تا میزان درد در این ناحیه کم‌تر شود و هم‌چنین تورم آن را نیز کاهش می‌دهد. از طرف دیگر به کارگیری این ابزار موجب می‌شود تا از وارد شدن آسیب بیشتر به زانوی فرد بیمار، جلوگیری به عمل آید.

زانو بند طبی برای کشکک

این نوع از زانوبند هم‌چنین می‌تواند درد ناشی از التهاب تاندون را نیز کاهش دهد چراکه این نوع از زانوبند قادر است تاندون کشکک را فشرده کند و از این طریق به کاهش درد در این ناحیه نیز کمک قابل توجهی بنماید.

زانوبند نئوپرین

نئوپرین نام یک ماده عایق است که می‌تواند مفصل زانو و عضلات آن را گرم نگه دارد. بنابراین می‌توانید از این نوع از زانوبند طبی در هنگام دویدن و یا کارکردن‌های روزانه استفاده کنید. در حقیقت هدف اولیه از طراحی این زانوبندها تامین کردن گرما و فشار در ناحیه زانو است که هر دو این عوامل در به حداقل رساندن درد و تورم زانوی فرد بیمار بسیار موثراست.

زانوبند طبی ورزشی

به طور کلی نئو پرین یک ماده کشسان است که به طور طبیعی، خود را با پا هماهنگ می‌کند و وفق می‌دهد. این عامل سبب می‌شود تا فشار خفیفی به ناحیه زانوی فرد بیمار وارد شود. اگر زانوی شما دچار آسیب‌هایی از قبیل کوفتگی شده است استفاده از زانوبند نئوپرین بسیار مناسب است. از آنجایی که فشرده سازی می‌تواند به جریان یافتگی بیشتر خون کمک کند این جریان خون بیشتر، می‌تواند در کاهش کوفتگی زانو موثر واقع گردد.