آرتروز را می‌توان یکی از شایع‌ترین امراض در سراسر جهان به شمار آورد که آرتروز گردن یکی از رایج ترین آنها است. این بیماری از نوع آرتریت است و افراد زیادی را در سراسر جهان به خود درگیر کرده است. به طور کلی می‌توان گفت بیش از صد نوع مختلف آرتروز، تا کنون مورد شناسایی قرار گرفته است. این نوع از بیماری، به طور معمول بیشتر در میان زنان مشاهده می‌شود و با عواملی از قبیل افزایش سن نیز احتمال وقوع آن بیشتر می‌گردد. البته گفتنی است که این مورد محدود به زنان نبوده و در مردان هم احتمال بروز آن وجود دارد.

لازم به ذکر است که آرتروز موجب می‌شود غضروف‌های مفصلی بدن تحت شرایط و عواملی از بین بروند که از جمله شایع‌ترین این عوامل افزایش سن است. بنابراین بیماری آرتروز به تدریج و به مرور زمان غضروف مفصلی را تخریب می‌کند. بیماری آرتروز، دارای انواع مختلفی است بنابراین بر اساس محل و مفصلی که در معرض آسیب دیدگی واقع شده است، می‌توان آرتروز را به انواع آرتروز زانو، آرتروز دست و آرتروز گردن و…تقسیم بندی کرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی آرتروز گردن و بیان برخی از علائم شکل گیری این بیماری و هم‌چنین روش‌های درمانی آن اشاره کنیم.

آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن که به آن اسپوندیلوز گردن نیز گفته می‌شود اصطلاحی عمومی است. از این اصطلاح برای تشریح فرسایش دیسک‌های ستون فقرات در ناحیه گردن و از بین رفتن آن‌ها، استفاده می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت با کاهش یافتن آب دیسک و جمع شدن آن، آرتروز گردن در فرد، شکل می‌گیرد. از جمله علائم بروز این عارضه در فرد می‌توان به شکل گیری نوعی برآمدگی و یا زائده استخوانی در لبه‌های استخوان اشاره کرد. آرتروز گردن از بیماری‌های رایج بین افراد است که با افزایش سن تشدید می‌شود.

 ارتروز گردن

به طور کلی می‌توان گفت بیشتر از ۸۵ درصد افرادی که سن آن‌ها از ۶۰ سال بیشتر است در معرض ابتلا به بیماری آرتروز گردن قرار می‌گیرند و تحقیقات نشان داده است که در این سن اکثر افراد با این مشکل مواجه خواهند شد و دور از ذهن نیست.

علائم بروز آرتروز گردن

صدا دادن مهره‌های گردن، هم‌چنین بروز درد در این ناحیه، نشان میدهند که فرد مورد نظر در حال ابتلا به بیماری آرتروز گردن است. از طرف دیگر در بعضی از موارد این بیماری، سفت شدن گردن توام با سردرد و سوزن سوزن شدن نیز اتفاق می‌افتد.

علائم ارتروز گردن

عوامل موثر بر ابتلا به آرتروز گردن

علاوه بر عامل افزایش سن که از عوامل اصلی بروز ابتلا به بیماری آرتروز است، چند عامل موثر برای ایجاد این بیماری وجود دارد. این عوامل عبارتند از: بی تحرکی و چاقی، آسیب دیدگی گردن و یا ستون فقرات، جراحی گردن و یا ستون فقرات، لغزش دیسک، حمل مکرر وزنه‌های سنگین و…

روش‌های درمانی موثر بر آرتروز گردن

از جمله روش‌های درمانی که در درمان انواع آرتروز و از جمله آرتروز گردن مورد استفاده پزشک معالج قرار می‌گیرد، می‌توان روش‌های درمان دارویی و هم‌چنین روش‌های فیزیوتراپی را نام برد.

الف: روش‌های درمان دارویی

۱- داروهای مسکن و ضد التهاب

برای درمان آرتروز گردن نیز مانند سایر انواع آرتروز می‌توان از روش‌های داروهای تسکین دهنده، داروهای مخدر، داروهای ضد التهاب و …. استفاده کرد.

به طور معمول اولین داروهایی که در درمان انواع آرتروز از جمله زانو، آرتروز دست و آرتروز گردن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد داروهای مسکن و غیر مخدر و هم‌چنین داروهای ضد التهاب هستند. این داروها در مراحل اولیه درمان  انواع آرتروز، توسط پزشک معالج تجویز می‌شوند. یکی از ساده‌ترین نوع از این مسکن‌ها استامینوفن است.

۲- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

یکی دیگر از روش‌های درمانی برای آرتروز گردن، استفاده از داروهای ضد التهاب است. این نوع از داروها که در درمان و تسکین درد ناشی از آرتروز گردن و سایر انواع آرتروز، نقش بسیار مهمی دارند و به همین دلیل هم مورد استفاده پزشکان معالج، قرار می‌گیرند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند. از جمله نمونه‌های پرکاربرد این داروها می‌توان به داروهای NSAID اشاره کرد که از جمله انواع این داروها می‌توان ایبوپروفن و ناپروکسن را نام برد.

ب: روش درمانی فیزیوتراپی

یکی از انواع روش‌های درمانی که در درمان انواع آرتروز از جمله آرتروز گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از روش فیزیوتراپی است. به طور کلی می‌توان گفت وقتی بیمار مورد نظر، به درمان‌هایی که از طریق روش‌های دارویی از جمله انواع مسکن، داروهای ضدالتهاب و… انجام می‌شود، پاسخ ندهد و دیگر روش‌های درمانی بر روی او تاثیر نداشته باشد، از روش‌های فیزیوتراپی برای درمان او استفاده می‌شود. بعضی از پزشکان نیز به طور همزمان از این روش در کنار سایر روش‌های درمانی آرتروز، استفاده می‌کنند تا از این طریق، نتیجه بهتر و سریع‌تری به دست آورند.

درمان آرتروز گردن

بنابراین در بسیاری از موارد درد شدید و مزمن، پزشک معالج از این روش درمانی سود می‌برد. تا بدین وسیله به بهبود حرکت‌های گردن فرد بیمار کمک کند و هم‌چنین درد موجود در ناحیه گردن فرد بیمار را تسکین دهد. از طرف دیگر از طریق روش‌های درمانی فیزیوتراپی در آرتروز گردن می‌توان به واسطه کاهش دادن درد بیمار به انجام فعالیت‌های روزانه او مدد رساند. از طریق اجرای روش‌های فیزیوتراپی، بیمار تحمل بسیار بیشتری در برابر درد پیدا خواهد کرد و آستانه تحمل او در برابر این بیماری افزایش خواهد یافت. هم‌چنین میزان سفت شدن عضله گردن، با کاهش قابل توجهی مواجه خواهد شد.

به طور کلی می‌توان گفت روش درمانی فیزیوتراپی که در درمان آرتروز گردن مورد استفاده پزشک متخصص قرار می‌گیرد از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارت است از: آموزش، درمان‌های انفعالی یا غیر فعال، درمان‌های فعال.

۱- روش‌های درمانی فعال و غیر فعال در درمان آرتروز گردن

لازم به ذکر است که در ابتدا پزشک معالج، سعی می‌کند با استفاده از روش‌های درمانی غیر فعال که به آن‌ها روش‌های درمانی انفعالی نیز گفته می‌شود، به آرام کردن درد در فرد بیمار کمک کند. تا از این طریق، التهاب ایجاد شده را کاهش دهد. به این روش‌های درمانی فیزیوتراپی، روش‌های غیر فعال گفته می‌شود چراکه فرد بیمار در این زمینه مشارکت قابل توجهی ندارد.

روش‌های درمانی غیر فعال در درمان بیماری آرتروز گردن خود شامل مواردی هستند. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش ماساژ درمانی، گرما و سرما درمانی، درمان دستی، کشش ستون فقرات با تراکشن، لیزر درمانی و …. اشاره کرد.

۲- استفاده از روش ماساژ درمانی در درمان آرتروز گردن

یکی از روش‌های درمان انفعالی که توسط پزشک معالج در درمان آرتروز گردن، مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به روش ماساژ درمانی اشاره کرد. به طور معمول از این روش درمانی برای برطرف کردن اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی مزمن عضلات، استفاده می‌شود. اسپاسم و یا گرفتگی عضلات به دلیل انجام فعالیت‌های روزمره به صورت مکرر در فرد بیمار شکل می‌گیرد.

از طرف دیگر ممکن است به دلیل کشیدگی بیش از حد بعضی از عضلات به ویژه در ناحیه گردن و یا پیچ خوردن آن‌ها، گرفتگی و یا اسپاسم عضلانی اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی، پزشک معالج بیمار، سعی می‌کند از طریق فشار وارد کردن مستقیم و یا مالش در جهت برطرف کردن و یا آزاد کردن گرفتگی ایجاد شده در بافت‌های نرم از قبیل تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات استفاده کند.

۳- گرما درمانی و سرما درمانی در درمان آررتروز گردن

در بسیاری از مواقع، فیزیوتراپ می‌تواند از طریق گرما و سرما درمانی به بهبود وضعیت بیار مبتلا به آرتروز گردن کمک کند. با استفاده از گرما، خون رسانی به نقاط مختلف بدن به ویژه گردن و دیگر نواحی مورد نظر، افزایش می‌یابد و این عامل موجب می‌شود تا اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به این نواحی برسد. جریان خون می‌تواند ضایعات ایجاد شده در نتیجه اسپاسم عضله را نیز از بدن بیمار خارج کند و از این طریق روند بهبودی بیمار را تسریع گرداند.

پس از انجام روش‌های انفعالی در درمان آرتروز گردن، پس از اینکه فرد بیمار، آمادگی بیشتری پیدا کرد پزشک معالج، به سراغ درمان‌های فعال برای این بیماری می‌رود. بنابراین روش دیگری که در درمان بیماری آرتروز گردن مورد استفاده پزشک قرار می‌گیرد و زیر شاخه‌ای از فیزیوتراپی در درمان این بیماری محسوب می‌شود روش‌های درمان فعال نامیده می‌شوند.

در این روش درمانی، تمرین‌های حرکتی بخش فعال این درمان به شمار می‌روند. در این هنگام فیزیوتراپ تمرین‌هایی را به بیمار خود آموزش می‌دهد. این تمرین‌ها لازم است حرکاتی مناسب برای بهبود بخشی به انعطاف پذیری، قدرت، ثبات، دامنه حرکتی و…را در بر داشته باشند. فیزیوتراپ برای تجویز این حرکات باید حتما سلامتی و سابقه بیمار را در نظر بگیرد و این برنامه حرکتی را با توجه به ویژگی‌های بیمار و سابقه وی، ترتیب دهد و طراحی نماید.

انجام حرکات اصلاحی و ورزشی

از دیگر روش‌های درمانی موثر برای درمان آرتروز گردن می‌توان انجام حرکات اصلاحی و ورزشی را نام برد. این حرکات موجب می‌شوند تا روند بهبودی فرد بیمار سریع‌تر گردد و به افزایش تقویت عضلات وی نیز کمک می‌کند. اما در ترتیب دادن این حرکات و طراحی آن‌ها لازم است حتما از پزشک متخصص کمک گرفته شود. این تمرین‌ها باید به نحوی طراحی شوند که علائم بیماری آرتروز را تشدید نکنند و یا آن را افزایش ندهند. از جمله این حرکات مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز گردن می‌توان حرکات کششی را نام برد.

درمان ارتروز گردن